Tražimo da se jednokratna pomoć isplati do kraja oktobra”, potvrdio je za Faktor Mustafa Trakić, član Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera FBiH.
Sada se postavlja pitanje hoće li zahtjev penzionera biti ispunjen s obzirom na to da su oktobarski Lokalni izbori prošli te da je sada prebrojavanje glasova.
Ovo ističemo jer su nakon sastanka predstavnika Vlade FBiH i Saveza udruženja penzionera, iz Federalne vlade naglasili kako zahtjev Zakon o PIO/MIO, a koji je ujedno bio i jedan od zahtjeva penzionera, neće biti mijenjan do oktobarskih izbora, jer kako su rekli ” može doći do kolapsa cijelog sistema”.
Prema riječima ministra rada i socijalne politike Adnana Delića, trebala bi biti uspostavljena radna grupa, koju će sačinjavati eksperti, u vezi Zakona o PIO/MIO, čije će se odluke i savjeti poštovati.
“Ako oni odluče da trebamo mijenjati neki dio zakona, to ćemo i pokrenuti. Zahtjevi prevazilaze nadležnosti ministarstava, za bilo kakve izmjene moramo dobiti mišljenje i finansijsku procjenu”, rekao je 17. septembra ove godine, Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike.
Protesti prolongirani – do kada?
Važno je istaći i da su razni problemi sa kojima se penzioneri susreću te da je ova kategorija jedna od najugroženijih, kako zbog inflacije, tako i zbog neadekvatnih primanja.
Zbog svega toga, penzioneri su bili odlučni izaći na proteste, no zbog postignutog dogovora u septembru, penzioneri su prolongirali proteste koje su tada dogovorili za 3. oktobar.
Drugim riječima, penzioneri su predstavnicima Vlade Federacije Bosne i Hercegovine dali su “na vremenu” da vide hoće li ispoštovati njihove zahtjeve, odnosno hoće li im osigurati isplatu pomoći.
Povučeni zahtjevi penzionera
Podsjećamo, među zahtjevima penzionera su povećanje penzija, izmjene Zakona o PIO i jednokratna pomoć usljed inflacije.
No, ništa od ovog nije usvojeno jer, kako kažu iz Federalne vlade, za to ne postoji zakonsko uporište.
Osim toga, obećali su im isplatu pomoći i to jednokratno, koja bi trebala iznositi stotinu KM za one koji imaju najveće penzije, dok će isplatu pomoći od 200 KM dobiti oni koji imaju niža primanja.
Također, obećan je i milion KM za banjsko liječenje ove godine, te dva miliona za sljedeću, a dogovoreno je formiranje vijeća penzionera i rad na izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Ispunjen jedan od zahtjeva – banjsko liječenje
Kada je u pitanju osiguravanje banjskog liječenja tu su koraci već napravljeni.
Naime, federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić održao je sastanak sa direktorima banjskih lječilišta Olovo, Gradačac i Fojnica, na kojem je razgovarano o osiguravanju mjesta za banjsko liječenje i rehabilitaciju penzionera.
Sastanak je upriličen kako bi se s upravama ova tri banjska lječilišta dogovorilo o osiguranju potrebnih termina u navedenim ustanovama tokom narednih mjeseci, a s ciljem zadovoljenja potreba penzionera za liječenjem i rehabilitacijom.
Hoće li Vlada FBiH ispuniti obećanje?
Penzioneri se sada nadaju da će dobiti isplatu pomoći, navode iz Udruženja penzionera Federacije BiH. Kažu kako nisu optimistični po ovom pitanju ali čekaju da vide hoće li Vlada ispuniti svoje obećanje.
Rok za izmjene člana 80. koji se odnosi na vanredno povećanje penzija je kraj ove godine, a za novi nacrt Zakona o PIO-u je kraj marta iduće godine.
Podsjećamo, u ovoj godini penziji su ukupno povećane za ukupno 6,55 posto.
Trenutno u Federaciji ima 451 hiljada penzionera, njih više od 300 hiljada prima minimalnu penziju od 573 KM.
Iz Zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje istakli su kako otprilike 60.000 korisnika prima penziju izvan Federacije Bosne i Hercegovine – srazmjerne penzije gdje korisnik pored penzije iz Federacije Bosne i Hercegovine prima jednu ili više penzija iz drugih država.
Trenutno u Federaciji BiH radi i doprinose uplaćuje 549 hiljada ljudi. Broj penzionera raste, a to ne prati rast broja radnika.
Tatabrada.ba/RTV Slon