Građane Bosne i Hercegovine, ali i zemalja regije koje nisu punopravne članice Europske unije, od kraja ove godine očekuju promjene koje će utjecati na način i dinamiku prelaska granica s državama članicama EU.
Riječ je o uvođenju dva nova sistema kojima Unija želi podići nivo sigurnosti, modernizirati granične kontrole i smanjiti administraciju, uz brže i efikasnije procedure.
Zamjena za pečatiranje pasoša
Novi elektronski sistem ulaska i izlaska iz EU (Entry/Exit System – EES) trebalo bi da počne s primjenom krajem ove godine. Ovaj sistem, koji uključuje i uzimanje biometrijskih podataka, zamijenit će dosadašnje ručno pečatiranje putnih isprava.
Kako je ranije saopćeno, sistem će se uvoditi postepeno, s obzirom na to da donosi značajne promjene na vanjskim granicama Unije i zahtijeva određeni period prilagodbe.
Ministri unutrašnjih poslova država članica EU početkom marta postigli su dogovor oko uredbe koja će tretirati postupno uvođenje EES-a, na temelju koje će se dalje voditi pregovori s Europskim parlamentom o konačnom tekstu zakona. Očekuje se da bi do konačnog dogovora moglo doći najesen, nakon čega bi i počela faza postepene primjene.
Procjena hrvatskog ministra unutrašnjih poslova Davora Božinovića jeste da bi puna primjena mogla krenuti tek 2027. godine.
Šta EES donosi putnicima?
EES je zamišljen kao automatizirani informatički sistem koji će prikupljati podatke prilikom svakog prelaska vanjskih granica zemalja EU, za sve državljane trećih zemalja koji dolaze u kratkoročne posjete – do 90 dana u periodu od 180 dana.
Sistem će se primjenjivati na sve putnike koji nemaju državljanstvo zemalja članica EU, kao ni Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske.
Kako su nedavno pojasnili iz Izaslanstva EU u BiH, EES će unaprijediti iskustvo putnika prilikom ulaska u schengenski prostor, ali i dodatno ojačati sigurnost, uz pomoć elektronskih evidencija i biometrijskih podataka. Jedan od ciljeva je i borba protiv krađa identiteta.
Prema informacijama iz Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske, sistem je tehnički već uspostavljen i spreman za primjenu. Testiranja su već obavljena na graničnim prijelazima, a granična policija prošla je obuku za rad s novom opremom i procedurama.
Ipak, konačan početak primjene ovisit će o dogovoru na nivou cijele EU.
– Provedba ovog sistema na svim vanjskim granicama Unije, uključujući kopnene, morske i zračne prijelaze, imat će ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja. Time će se značajno unaprijediti sigurnosni standardi i osigurati efikasnija regulacija kratkotrajnih boravaka. Napominjemo da se EES neće primjenjivati na državljane trećih zemalja koji uz to imaju i državljanstvo neke članice EU – saopćili su iz MUP-a RH.
ETIAS stiže krajem 2026. godine
Još jedna promjena očekuje građane BiH od kraja 2026. godine, kada počinje primjena sistema ETIAS (European Travel Information and Authorisation System).
Ovaj sistem neće značiti vraćanje viznog režima, ali će putnici koji bez vize ulaze u šengenski prostor, uključujući državljane BiH, morati unaprijed pribaviti elektronsko odobrenje.
Postupak će se odvijati online, putem zvanične stranice ETIAS-a ili mobilne aplikacije. Trošak prijave iznosi sedam eura, a od plaćanja će biti izuzete osobe mlađe od 18 i starije od 70 godina.
Jednom izdato, odobrenje će važiti tri godine ili do isteka roka važenja pasoša.
Ove dvije nove procedure dio su šire digitalne transformacije graničnih kontrola u Europskoj uniji, s ciljem povećanja sigurnosti i efikasnosti, ali i boljeg upravljanja migracijama i putovanjima. Građanima BiH preporučuje se da budu informirani o svim koracima kako bi izbjegli eventualne neugodnosti prilikom prelaska granice.
Tatabrada.ba/Tuzla info