Prisustvo pratnje na porodu od izuzetne je važnosti za emotivno, fizičko i psihičko stanje žene.
Bilo da je riječ o partneru ili bliskom članu porodice, podrška koju pruža poznata i pouzdana osoba može pomoći ženi da se osjeća sigurnije, smirenije i snažnije tokom cijelog procesa rađanja.
Brojna istraživanja pokazuju da žene koje imaju pratnju na porodu češće imaju pozitivnija iskustva. Prisutnost bliske osobe pomaže u ublažavanju straha i bola, omogućava ženi da lakše izrazi svoje potrebe i želje, te stvara osjećaj poštovanja i dostojanstva u jednom od najintenzivnijih trenutaka života.
Upravo zbog toga je Udruženje Baby Steps proteklih dana Parlamentu Federacije BiH predalo Inicijativu za sistemsku uspostavu prava žene da uz sebe ima pratnju osobe po svom izboru – od prvih trudova do završetka poroda – u svim javnim porodilištima Federacije.
“Porod je najintimniji i najranjiviji trenutak u životu žene, a u Federaciji BiH porodilje su ostavljene same, bez podrške. Negdje se pratnja brani u potpunosti; negdje je ograničena na posljednjih desetak minuta; gotovo u svim bolnicama se dopušta isključivo mužu, ignorišući žene koje nemaju partnera ili žele drugu osobu od povjerenja. Takva praksa otvara prostor za diskriminaciju, korupciju i – što je najvažnije – uskraćuje ženi osjećaj sigurnosti i dostojanstva u trenutku kada joj je to najpotrebnije”, pojašnjavaju iz ovog udruženja.
Kažu da se bore ime svih trudnica i porodilja u našoj zemlji za čija prava je važno da se pokaže odlučnost.
“Zahtijevamo bolje i humanije uslove”, dodaju.
Inicijativa je upućena na adrese oba doma Parlamenta Federacije BiH, te klubove zastupnika i delegata, kao i pojedinačno svim zastupnicima i delegatima.
Naglašeno je da je prisustvo osobe od povjerenja tokom poroda uobičajena praksa u većini evropskih zemalja i zemalja regiona, a preporučuju je i Svjetska zdravstvena organizacija.
Predajom inicijative, Baby Steps pruža priliku Federaciji BiH da napravi prvi stvarni iskorak u borbi protiv akušerskog nasilja i korupcije u porodilištima, da započne provedbu preporuka Evropske komisije kroz poboljšanje uslova u porodilištima i, jednako važno, da unaprijedi iskustvo poroda za žene. Sve više žena upravo traumatično porođajno iskustvo navodi kao jedan od razloga zašto se ne odlučuju na rađanje drugog djeteta.
“Ovo je pitanje volje, ne budžeta – zdravog razuma, ne luksuza. Dostojanstven porod nije privilegija nego elementarno ljudsko pravo”, riječi su Amile Tatarević, predsjednice Udruženja “Baby Steps”.
Posljednjih godina u Bosni i Hercegovini sve se više otvoreno govori o iskustvima žena na porodu, uključujući i problem akušerskog nasilja, koji je dugo bio tabu tema. Ova inicijativa predstavlja jedan od načina da se ti problemi konačno adresiraju, da se uslovi u porodilištima unaprijede, a ženama omogući dostojanstvenije i sigurnije porođajno iskustvo.
Otvoreno suočavanje s ovim pitanjima ključan je korak ka stvarnim promjenama koje će imati dugoročne posljedice za zdravlje, sigurnost i prava žena.
Tatabrada.ba/Tuzlanski.ba