Cijene osnovnih ลพivotnih namirnica u Bosni i Hercegovini zabiljeลพile su znaฤajan porast u posljednjim godinama, ลกto je dovelo do oteลพanog ลพivota i smanjenja ลพivotnog standarda graฤana.
Ako se uporede cijene iz 2019. i 2024. godine, jasno je da su poskupljenja enormna, a poveฤanje troลกkova osnovnih potrepลกtina dodatno optereฤuje kuฤne budลพete.
Cijena 1 litra ulja u 2019. godini iznosila je 1,90 KM, dok je do 2024. godine narasla na 2,70 KM. Kilogram braลกna je s 1,00 KM porastao na 1,40 KM, a mlijeko je sa 1,40 KM po litru doseglo cijenu od 2,30 KM. Cijena putera, koji je u 2019. godini koลกtao 3,50 KM za 200 g, u 2024. godini skoฤila je na 7,10 KM.
Sliฤan trend zabiljeลพen je i kod ostalih osnovnih namirnica โ kilogram riลพe je porastao s 3,00 KM na 4,70 KM, dok cijena kafe od 6,50 KM za 500 g sada iznosi 11,70 KM.
Gouda sir, koji je prije ลกest godina bio 8,75 KM za kilogram, sada je gotovo dvostruko skuplji โ 16,96 KM, piลกe N1.
Ove drastiฤne promjene u cijenama namirnica izazvale su ลกiroko nezadovoljstvo meฤu graฤanima, a proลกlog petka organizovan je bojkot kao naฤin da se ukaลพe na ovu problematiku
Za 7. i 8. februar 2025. godine najavljen je novi bojkot, a graฤani oฤekuju odgovore i konkretne mjere za smanjenje cijena osnovnih ลพivotnih namirnica.
Odgovor entitetskih vlasti na poveฤanje cijena
S obzirom na rastuฤe cijene i sve veฤu ekonomsku nesigurnost, vlasti u oba entiteta poduzele su odreฤene mjere. Ministarstvo trgovine i turizma RS zapoฤelo je pojaฤane kontrole 3. februara, s ciljem utvrฤivanja eventualnog ekstra profita trgovaca. Takoฤer, najavljeno je ograniฤavanje marลพi na osnovne proizvode ukoliko se utvrde nepravilnosti.
U Federaciji BiH, 4. februara usvojen je Nacrt zakona o kontroli cijena, koji predviฤa sniลพenje cijena za 50 osnovnih artikala do 7. februara.
Iako ove mjere mogu pruลพiti kratkoroฤno olakลกanje, struฤnjaci istiฤu da se ne bave kljuฤnim problemom โ kako poboljลกati kupovnu moฤ stanovniลกtva.
Ekonomistica Svetlana Ceniฤ smatra da bi pravi odgovor bio smanjenje javne potroลกnje, uz implementaciju poreskih, fiskalnih i socijalnih reformi, koje bi dugoroฤno stvorile temelj za ekonomsku stabilnost, prenosi Radio Slobodna Evropa.
“Pravi odgovor bi bio da se suoฤe sa tim koliko je siromaลกnih. ล ta znaฤi zakljuฤati cijene, je li to stanovniลกtvo treba da nam jede jeftine salame, ลพivi od braลกna i ulja, to ฤe ograniฤiti? A ลกta je sa cijenama ostalog potrebnog za kvalitetniji, zdraviji ลพivot, voฤa, povrฤa i svega ostalogโ” pita se Ceniฤ, ukazujuฤi na potrebu za ลกirim reformama u ekonomiji.
Tatabrada.ba/Tuzlanski.ba