Lažne dojave bombi u školama u TK problem su koji svakodnevno blokira održavanje nastave. S druge strane, pronalaženje krivaca i sankcionisanje manje je poznato javnosti što „dojavljivačima“ daje vjetar u leđa.
No posljedica će ipak biti i to za sve, jer kako tvrde iz Ministarstva obrazovanja, svaki izgubljeni čas morat će biti nadoknađen!
“Ovo je zaista veliki problem, s obzirom da učenici gube nastavu. Mi ćemo u skladu sa propisima nastojati da se ta nastava nadoknadi kako učenici ne bi bili na gubitku”, izjavio je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja TK.
Od početka školske godine 21 lažna dojava
Prema podacima Uprave policije MUP -a TK od početka školske godine do današnjeg dana zaprimljena je ukupno 21 lažna dojava o postavljenim bombama u školama.
Ukoliko se ovim tempom nastavi, to bi moglo dovesti do produžetka nastave u nekim školama i znatno utjecati na dužinu zimskog raspusta.
Sve dojave su škole primile putem e-maila ili telefona, što je izazvalo hitnu reakciju policijskih službenika i drugih interventnih jedinica.
Na svaki od ovih poziva reagovali su istražitelji kriminalističke policije, policijski službenici Jedinice za specijalnu podršku sa službenim psom za detekciju eksploziva, istražitelji za kontradiverzioni pregled, te vatrogasci i hitna pomoć. U svim slučajevima, detaljni kontradiverzioni pregledi su pokazali da se radi o lažnim dojavama.
„Ovaj angažman policije i drugih interventnih službi zahtijeva hitnost u postupanju, preusmjerava ljudske resurse s planiranih zadataka na hitne intervencije, te izaziva visoke troškove. Također, dolazi do prekida nastavnog procesa u školama, što dodatno komplicira situaciju.“ – saopćeno je iz MUP-a TK.
Lažne dojave uglavnom upućuju maloljetnici
Uprava policije često sarađuje s drugim policijskim agencijama s ciljem rasvjetljavanja ovih krivičnih djela i otkrivanja počinilaca. U dosadašnjim istragama vezanim za dojave bombi, otkriveno je da su počinioci uglavnom maloljetnici.
Svi slučajevi iz prošle školske godine su uspješno rasvijetljeni, a počiniocima su izrečene krivične sankcije, poput odgojne mjere “Pojačan nadzor roditelja, usvojitelja ili staratelja”, u skladu sa Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku FBiH.
Trenutno se, prema uputama Kantonalnog tužilaštva Tuzlanskog kantona, aktivno radi na rasvjetljavanju i dokumentiranju prijava o lažnim dojavama bombi, kao i na identifikaciji počinilaca.
Za lažne dojave mogu odgovarati i roditelji
Policija apeluje na roditelje da razgovaraju sa svojom djecom o ozbiljnosti ovakvih postupaka.
Lažne dojave o postavljenim eksplozivnim napravama predstavljaju krivično djelo “Zloupotreba znaka za pomoć ili opasnost”, te su maloljetnici krivično odgovorni. Ovisno o slučaju, odgovornost može snositi i roditelj ili staratelj.
Tatabrada.ba/RTV Slon