Iran i SAD postigli “ohrabrujući napredak” u ključnim pregovorima u Švicarskoj

Pregovori između SAD-a i Irana konstruktivno su završeni tokom noći u Švicarskoj, a tehnički razgovori će se nastaviti ove sedmice nakon što su prijetnje predsjednika Donalda Trumpa zaustavile napredak, javlja CNN.

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi izjavio je da su sankcije na naftu njegove zemlje ukinute i da je vraćen dio zamrznute imovine u inostranstvu. Također je rekao da je pokrenut veliki plan obnove i razvoja za Iran.

Posrednici Pakistan i Katar saopštili su da su se SAD i Iran složili da uspostave Komitet na visokom nivou koji će vršiti politički nadzor nad posredovanjem.

Pregovarači koji će izvještavati komitetu vodit će grupe fokusirane na pitanja nuklearnog oružja, sankcije i druga sredstva za sprovođenje sporazuma između SAD-a i Irana , naveli su posrednici u zajedničkom saopštenju.

Medijatori su također rekli da je u pregovorima postignut “ohrabrujući napredak” što je iznenađujući ishod nakon dugog perioda neizvjesnosti.

Samo nekoliko sati ranije, iranski izvor je rekao za CNN da su pregovori zastali nakon što je Trump u intervjuu za Fox News kritizirao Iran. Trump je zaprijetio da će nastaviti bombardiranje Irana i preuzeti Hormuški moreuz.

Portparol iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Baghaei rekao je da je Iran u početku odbio nastaviti nakon što su Trumpove prijetnje emitirane, prema državnim medijima.

IZVOR: KLIX.BA