ฤetiri kilometra od Kladnja smjestilo se mjesto Plahoviฤi. Mjesto interesantno po mnogoฤemu, a najviลกe po tome ลกto je baลก tu 1943. godine boravio Josip Broz Tito.
Pored peฤine u kojoj se skrivao Tito i kuฤe u kojoj je povremeno boravio, mjesto Plahoviฤi poznato je i po radiลกnim ljudima. Baลก takve, koji u svojoj osmoj deceniji idalje siju baลกฤu, brinu o ovcama, a uvijek sa osmijehom doฤekaju svakoga gosta, posjetismo u Plahoviฤima.
Upravo od njih saznasmo i o seoskom turbetu za koji se vezuju mnoge priฤe. Djeda Remzu i nanu Almasu ste veฤ imali priliku gledati u programu naลกe televizije, a danas smo odluฤili da pored razgovora uz kahvu posjetimo i peฤinu u kojoj je boravio Tito.
No prije nego li popriฤamo sa divnim djedom i nanom, da malo kaลพemo viลกe o samoj peฤini i kuฤi u kojoj je boravio Tito.
Nakon bitke na Sutjesci svoje utoฤiste i spas Tito je pronaลกao u mjestu Plahoviฤi. Tokom boravka u pomenutom mjestu Tito je dane provodio u peฤini, a noฤu spavao u obliลพnjoj kuฤI Muje Mazaloviฤa, koja i danas postoji.
Mjeลกtani Plahoviฤa dobro su ฤuvali ovu tajnu i skrivali Tita. Pojedine porodice bi mu donosile i hranu.
U kuฤi se danas nalazi stalna muzejska postavka predmeta iz tog doba, meฤu kojima i one koje Tito liฤno koristio.
O peฤini i kuฤi se posljednjih godina brinu antifaลกistiฤa udruลพenja, koja posljednje subote u junu, organiziraju u manifestaciju “Dani Titove peฤine”.
Iako djed i nana nisu bili ni roฤeni u vrijeme kada se Tito tu skrivao, sluลกali su priฤe svojih roditelja, djedova i nana i poneลกto prenijeli na mlaฤe generacije, a djed Remzo nam je pokazao put do peฤine koju smo ลพeljeli obiฤi za vrijeme naลกe posjete Plahoviฤima.