Zastupnici Narodne skupštine RS-a će na posebnoj sjednici, koja će početi odmah po okončanu redovne koja je u toku, raspravljati o “Informaciji o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima”.
Ova tačka se na dnevnom redu našla kao prijedlog zastupnika, a Faktor je imao uvid u ovaj dokument.
U dokumentu se, između ostalog, govori o antidejtonskom djelovanju visokog predstavnika u BiH, te se navodi kako je visoki predstavnik RS-u nametnuo oko 260 odluka kojima je donosio ili mijenjao zakone, Ustav, smjenjivao izabrane funkcioniere…
Istaknuto je i da je direktno utjecao na “neustavan prijenos nadležnosti sa entitetskog na nivo BiH” u oblasti – finansija, sigurnosti, ličnog statusa građana, telekomunikacija, pravosudnog sistema, registracije pravnih lica koja osnivaju institucije BiH, standardizacije i meteorologije, raspolaganja imovinom, izbornog zakondavstva itd.
Posebna pažnja je posvećena “Antidejtonskom djelovanju Ustavnog suda BiH”, a koji je okarakterisan kao “instrument urušavanja dejtonske BiH”, te su izdvojene odluke koje je ovaj sud donosio na štetu RS i suprotno Dejtonskom sporazumu, a kao što su, poljoprivredno zemljište, dan RS, zastava, grb i himna, nepokretna imovina i drugo.
Nadalje, u jednom od članova ovog dokumenta govori se i o takozvanom prijenosu nadležnosti usvajanjem zakona u Parlamentarnoj skupštini BiH i donošenjem podzakonskih akata Vijeća ministara BiH.
U trećem poglavlju govori se o pritiscima na RS, među kojima je izdvojena i posljednja Rezolucija o Srebrenici usvojena u Generalnoj skupštini UN-a.
U zaključcima se navodi da je predlaganje sporazuma o razdruživanju sa FBiH smatra legitimnim pravom subjekta koji je “u stvaranje dejtonske BiH unio dio svog unutrašnjeg subjektiviteta”.
– Republika Srpska će u toku implementacije sporazuma o razdruživanju i nakon što on bude implementiran, poštovati sve narode i vjeroispovijesti, te uložiti napore na daljem građenju odnosa sa FBiH i u regionu u kojem će vladati mir i stabilnosti i stvoriti uvjeti za ekonomsko jačanje i prosperitet cijelog prostora – istakntuo je.
Navedeni su i brojni međunarodni sporazumi o ljudskim pravima, te apostrofirano “pravo naroda na samoopredjeljenje”.
-Ukoliko ne bude političke volje i međunarodne podrške da BiH postane država u kojoj se poštuje Ustav, onda je mirno razdruživanje sa FBiH jedini izlaz za narode u BiH, a predlaganje Sporazuma o regulisanju odnosa RS i FBiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima je jedini ustavan i zakonit put koji predstavlja najbolje moguće rješenje za BiH.
Naglašavamo da je RS izabrala da se bori isključivo političkim i pravnim sredstvima i ni na koji način neće i ne želi ugroziti mir i stabilnost u BiH, ali je i više nego očigledno da je BiH postala slijepa ulica za sve narode i da mirnim razdruživanjem možemo riješiti sve krize i zastoje koji nas prate proteklih 29 godina – zaključeno je u dokumentu.