U znak upozorenja na sve teži položaj drumskog transporta u BiH, danas će kroz Sarajevo proći organizovana kolona od 543 kamiona.
Sarajevo će sutra biti epicentar jedinstvenog protesta domaćih prevoznika, koji žele ukazati na sve dublju krizu u sektoru drumskog transporta.
U znak upozorenja na birokratske prepreke, rast troškova i loše zakonske regulative, čak 543 kamiona iz svih krajeva Bosne i Hercegovine stići će u organizovanoj koloni u glavni grad.
Kamioni polaze iz gradova poput Srebrenika, Bijeljine, Zvornika, Živinica, Doboja Juga, Bileće, Mostara, Banje Luke, Teslića, Viteza i drugih, a okupljanje je organizovano na zaustavnoj traci kod naselja Bačići, na autoputu A1 prema Sarajevu.
Prema najavama iz Konzorcijuma Logistika BiH, kolona će se kretati rutom: Stupska petlja – Bulevar Meše Selimovića – Trg Bosne i Hercegovine, gdje će simbolično napraviti zaokret, a zatim napustiti grad. Dolazak u Sarajevo očekuje se između 11 i 12 sati.
Organizatori ističu da je riječ o mirnoj i dostojanstvenoj protestnoj vožnji, bez provokacija ili neprimjerenih obilježja. Zahvalili su MUP-u Kantona Sarajevo na profesionalnoj saradnji i podršci u organizaciji.
“Cilj nam je ukazati na značaj drumskog transporta za privredu i hiljade ljudi koji od njega žive. Zaokret na Trgu BiH nije slučajan – simbolično poručujemo da je vrijeme za zaokret u politici prema ovom sektoru”, navodi se u saopćenju Konzorcijuma.
Iz Konzorcijuma naglašavaju da inicijativa nije usmjerena protiv građana, već za zajedničku budućnost. Prema njihovim podacima, u sektoru radi oko 47.000 ljudi, a sve više firmi razmatra ili već premješta poslovanje u susjedne zemlje, poput Crne Gore, gdje su uslovi poslovanja povoljniji.
Tačno u podne, u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, biće predstavljeni zvanični zahtjevi i naredni koraci koje će preduzeti Plenum Konzorcijuma Logistika BiH.
Podsjećamo, prevoznici su još prošle sedmice najavili ovu protestnu vožnju, a u slučaju izostanka konkretnog odgovora institucija, za 28. april najavljen je potpuni kolaps saobraćaja po tzv. “francuskom modelu”.
Jedan od ključnih problema koje ističu prevoznici jeste pravilo boravka 90/180 dana u zemljama EU, koje se, prema njihovim riječima, nepravedno primjenjuje i na vozače u tranzitu.
Takođe upozoravaju na prekomjernu birokratiju i neusaglašene zakonske regulative koje donose značajne gubitke.
Kao glavne odgovorne navode Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, ministra Stašu Košarca i direktora Uprave za indirektno oporezivanje Zorana Tegeltiju.
Glavni koordinator Konzorcijuma, Velibor Peulić, upozorava da će, ukoliko se situacija ne promijeni, uslijediti masovno izmještanje kompanija iz BiH.
– Ako se nadležni ogluše i sada, dočekat će nas prazne hale i kolaps jedne od ključnih grana privrede – poručuje Peulić.
Tatabrada.ba/RTV Slon