Visoki predstavnik za BiH Carlos Westendorp, u skladu sa svojim ovlaštenjima, izabrao je novi grb BiH, pošto se članovi Parlamentarne skupštine BiH nisu mogli dogovoriti o tome.
Na današnji dan, 20. maja 1998. godine, Bosna i Hercegovina je zvanično dobila novi grb koji se i danas koristi — jednostavan plavo-žuti štit sa bijelom kosom trakom i tri bijele zvjezdice. Time je zamijenjen dotadašnji grb sa zlatnim ljiljanima na plavoj podlozi, simbolom koji je bio prepoznatljiv tokom rata i koji je mnogima i danas snažan znak identiteta i otpora.
Grb sa ljiljanima usvojen je 1992. godine, nakon proglašenja nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Inspirisan je srednjovjekovnim grbom bosanske dinastije Kotromanić, a zlatni ljiljani postali su simbol tadašnje Republike Bosne i Hercegovine, često viđen na vojnim uniformama, diplomatskim predstavništvima i zastavama širom svijeta.
Međutim, nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma krajem 1995. godine i uspostave novog ustavno-pravnog poretka, uslijedile su i promjene državnih simbola. U cilju postizanja kompromisa među trima konstitutivnim narodima, tadašnji visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH, Carlos Westendorp, 1998. godine nametnuo je novi grb Bosne i Hercegovine, zajedno sa sadašnjom zastavom.
Novi grb dizajniran je tako da bude neutralan i prihvatljiv za sve narode u Bosni i Hercegovini. Sastoji se od plave pozadine, žute kose trake i sedam punih i dvije polovine bijelih petokrakih zvjezdica koje simboliziraju Evropu. Za razliku od prethodnog, novi grb ne nosi nikakve etničke ili historijske simbole, već je zamišljen kao znak političkog kompromisa i evropske orijentacije države.
Zanimljivo je da, uprkos zvaničnom uvođenju novog grba, simbol ljiljana i dalje ima snažno mjesto u kolektivnom pamćenju i često se koristi u neformalnim prilikama, na komemoracijama, sportskim događajima i patriotskim okupljanjima.
Tatabrada.ba/Tuzlanski.ba