Učenici u Tuzlanskom kantonu od sada će imati obavezu jednom godišnje posjećivati Memorijalni centar Kapija.
Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona potpisalo je sporazum o saradnji sa Memorijalnim centrom “Kapija” s ciljem realizacije vannastavnog obrazovnog programa “Škola kulture sjećanja”.
“Sporazumom će se ovaj proces dodatno unaprijediti jer kultura sjećanja nije vraćanje u prošlost. Kultura sjećanja je garancija istinske budućnosti, budućnosti bazirane na istini i garancija da se zločini počinjeni u BiH, ratni zločini, zločini protiv čovječnosti i genocid neće više ponoviti. To možemo postići na način da učimo mlade ljude ko je bio agresor a ko se branio, ko su bile civilne žrtve i da su civilne žrtve kao nevine ubijene, rekao je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK.
Sporazum uključuje aktivnosti posjeta učenika osnovnih i srednjih škola Memorijalnom centru Kapija i spomen obilježju uz stručno vođenje kroz muzejsku i edukativnu postavku Memorijalnog centra te niz drugih aktivnosti u cilju promovisanja mira, razumijevanja i kulture sjećanja.
Prema riječima direktora Centra za kulturu Tuzla Edina Jahića Ministarstvo obrazovanja i nauke naložit će svim školama sa područja TK da djeca jednom godišnje obavezno dođu u Memorijalni centar “Kapija”.
“Ovdje imamo obavezujući odnos što je jako dobro. Mi sad imamo apsurdnu situaciju da u Memorijalni centar Kapija više dolaze učenici iz drugih kantona nego iz TK. Odlučili smo da na ovaj način animiramo škole da bi učenici od 6. do 9. razreda osnovne škole i učenici srednjih škola kao obavezan vid nastave imali jedan dan da obiđu Memorijalni centar Kapija, kazao je direktor Jahić.
“To je veoma bitno, jer kultura sjećanja i spomenička kultura je nešto što svjedoči o istini šta se desilo na Kapiji. O zločinu koji se desio na Kapiji. I to je veoma snažna poruka svim budućim generacijama da prošlost ne smijemo zaboraviti. Da živimo sada u sadašnjosti ali da moramo graditi ipak budućnost na miru, zajedničkom životu i ravnopravnosti”, kazao je gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić.
Ministar Omerović je izrazio nadu u dobru dalju saradnju sa Gradom Tuzla s ciljem promocije kulture sjećanja te naglasio da su u obrazovno-odgojni proces već uključene posjete Srebrenici, Memorijalnom centru Potočari i Memorijalnom centru Sarajevo.
“Ovo je važan korak u jačanju kulture sjećanja kroz obrazovni sistem i promociji istine. Želimo da, na osnovu sudski utvrđenih činjenica, naši mladi uče o nedavnoj prošlosti kako bismo izgradili društvo zasnovano na istini, miru i suživotu”, zaključio je.
Tatabrada.ba/Tuzlanski.ba