Tuzlanski kanton trenutno bez sredstava, kadra i opreme za proces zaprašivanja komaraca

U posljednjim sedmicama građani Tuzle, ali i Tuzlanskog kantona sve češće se žale na najezdu komaraca, posebno u večernjim satima kada boravak na otvorenom postaje gotovo nemoguć.

Zaprašivanje komaraca na području Tuzlanskog kantona godinama unazad izostaje. Prema dostupnim podacima, taj proces nije rađen posljednjih sedam godina, a dolaskom ljepšeg vremena, najezda ovih insekata je sve primjetnija.

Amra Nadarević Vodenčarević, zastupnica u Skupštini Tuzlanskog kantona, je podnijela inicijativu za zaprašivanje komaraca u Tuzlanskom kantonu.

“Ovo više nije samo sezonska smetnja, ovo je pitanje zdravlja i sigurnosti nas i naše djece! Majke i očevi me zaustavljaju na ulici. Kažu da više ne mogu izvesti djecu na igralište bez straha”, kazala je Nadarević Vodenčarević.

Samim tim, raste zabrinutost građana zbog potencijalnih zdravstvenih rizika koje ovi insekti mogu predstavljati, pa se postavlja pitanje – ko je nadležan za njihovo suzbijanje i zašto se zaprašivanje ne provodi?

“Obaveznu protivepidemijsku mjeru dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije obavljaju higijensko epidemiološke službe domova zdravlja, kantonalnih zavoda za javno zdravstvo i Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, ovisno od epidemiološke situacije, a u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti”, kazali su iz Kantonalne uprave Civilne zaštite Tuzlanskog kantona za Tuzlanski.ba.

Obavezna protivepidemijska dezinsekcija kao posebna mjera provodi se na površinama, u prostorima ili objektima koji podliježu sanitarnom nadzoru, a preduzimaju se u izvanrednim situacijama koje su definisane Pravilnikom o načinu obavljanja obavezne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije.

Prema pravilniku, obavezna protuepidemijska dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija se provodi povremeno prema epidemiološkim i sanitarno-higijenskim indikacijama, a obavezu njihovog provođenja određuje kantonalno ministarstvo mjerodavno za zdravstvo.

Iz Kantonalne uprave civilne zaštite za Tuzlanski.ba su kazali da Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona nadzire i provodi mjere preventivne i protivepidemijske dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije. Tim povodom, upravo je u Zavodu proteklih dana održan sastanak predstavnika higijensko-epidemioloških službi.

“Na sastanku je konstatovano da se nisu stekli uslovi za ovu vrstu aktivnosti, s obzirom na to da se zaprašivanje komaraca na TK nije radilo dugi niz godina, osim pojedinačno po indikacijama. Tuzlanski kanton trenutno ne raspolaže ni sa sredstvima, kadrom, opremom za ovu vrstu aktivnosti, ali će se početi raditi na tome za neki naredni period. Do tada preporuka je da se sprovode preventivne mjere zajedno i pojedinačno kako bi se broj komaraca sveo na minimum. Te mjere podrazumijevaju košenje trave, čišćenje dvorišta, eliminiranje manje stajaće vode, adekvatan postupak sa otpadom kao i korištenje repelenata i komarnika”, kazala je Amerlina Omazić Mehičić, načelnica Higijensko – epidemiološke službe Doma zdravlja Tuzla.

Iako se komarci najčešće doživljavaju kao sezonska neprijatnost, oni mogu predstavljati i ozbiljnu prijetnju javnom zdravlju. U svijetu su poznati kao prenosioci opasnih bolesti, dok se u našem regionu sve češće bilježe slučajevi groznice Zapadnog Nila. Upravo zbog toga, upozoravaju iz Doma zdravlja Tuzla, važno je da se ova pojava ne zanemaruje.

“Komarci su prije svega neugodna pojava, ali mogu biti i prenosioci zaraznih bolesti, kod nas najčešće su groznice zapadnog Nila, u svijetu mnogo težih bolesti. Klimatske promjene svakako utiču na veći broj komaraca, tako da samo prevencija može smanjiti njihov uticaj na zdravlje ljudi”, dodala je načelnica Službe.

S obzirom na to da se zaprašivanje komaraca u Tuzli ne provodi već godinama, a konkretni planovi i dalje izostaju, građani su prepušteni sami sebi. Upravo zato se na individualnom nivou savjetuje korištenje mrežica na prozorima, nošenje duge odjeće u večernjim satima, kao i primjena repelenata na koži.

Činjenica da se zaprašivanje komaraca u Tuzli nije provodilo već sedam godina, s pravom otvara pitanje odgovornosti i prioriteta u oblasti javnog zdravlja. Iako je jasno da ovakve aktivnosti zahtijevaju određene tehničke i finansijske uslove, ipak se postavlja pitanje zašto se u tolikom vremenskom periodu nije pronašao način da se makar povremeno sprovode osnovne mjere kontrole komaraca.

Tatabrada.ba/Tuzlanski.ba