Predstavnički dom Parlamenta FBiH danas razmatra o uvođenju neradne nedjelje

Sjednica Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine sazvana je za danas.

U najavljenom dnevnom redu je jedan od novopredloženih federalnih zakona koji među brojnim drugim mjerama predviđa neradni dan nedjeljom i praznikom za radnike u trgovini – tržnim centrima i drugim prodajnim mjestima.

Zasad je zakon u fazi nacrta, što znači da bi ga Predstavnički dom, ako eventualno podrži nacrt, mogao uputiti u javnu raspravu prije drugog, konačnog glasanja.

Nijedan pa ni taj zakon ne može stupiti na snagu dok ga ne odobre oba doma u Parlamentu, ali dasad nije poznato kad bi mogao biti i na dnevnom redu Doma naroda.

Stoga je nemoguće predvidjeti da li će i kada eventualno biti konačno usvojen i u tom slučaju, objavljen u Službenim novinama.

Ukoliko oba doma odobre Nacrt, daljni put zakona vremenski može zavisiti i od roka određenog za eventualnu javnu rasprave a i od pitanja kad će po njenom završetku ponovno biti pred članovima oba doma, na zasebnim sjednicama, tad već u formi konačnog prijedloga.

Sindikat radnika u trgovini, obradovan najavljenim neradnim danima za njegove članove, apelovao je u međuvremenu da parlamentarci usvoje taj zakon i tako za gotovo 14.000 članova tog sindikata, ali i za ostale radnike u trgovini, omoguće nešto što željno iščekuju radeći u jednom od najizazovnijih sektora, često u nesigurnim uvjetima i za nisku platu.

Puni službeni naziv teksta u sadašnjoj formi je Nacrt zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH i predviđen je kao šesta tačka u najavljenom dnevnom redu današnje sjednice Predstavničkog doma.

U samom vrhu predloženog dnevnog reda je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o kontroli cijena, koji je također predložila Federalna vlada inicirajući u ovom slučaju da se Parlament izjasni po skraćenom postupku.

Vlada je obrazložila da su posljednje izmjene zakonodavstva u oblasti kontrole cijena u Federaciji bile 2008. godine te je predložila veće novčane kazne za prekršioce imajući u vidu, kako je navela, da su sadašnjim zakonom propisane relativno niske kazne i da stoga nemaju preventivni ni represivni uticaj na prekršitelje u ovoj oblasti. Vlada smatra da su novopredložene izmjene kaznenih odredbi primjerene i opravdane.

– Odredbom člana 1. vrši se izmjena člana 14. Zakona o kontroli cijena na način da se mijenja visina kazni u slučaju kada se pravno lice, odgovorno lice u pravnom licu, kao i fizičko lice, ne pridržavaju propisanih mjera neposredne kontrole cijena. Predloženim izmjenama, za prekršaj iz člana 14. Zakona o kontroli cijena, pravno lice bi trebalo plaćati 6.000,00 KM umjesto dosadašnjih 1.000,00 KM, a gornja granica umjesto dosadašnjih 10.000,00 KM bila bi 30.000,00 KM. Odgovorno lice u pravnom licu, umjesto dosadašnjih 250,00 KM trebalo bi da plati 1.000,00 KM, dok bi gornja granica umjesto 2.500,00 KM, iznosila 3.000,00 KM. Donja granica za fizičko lice bi umjesto dosadašnjih 500,00 KM bila 1.000,00 KM a gornja 2.000,00 KM – predložila je Vlada.

Termin ‘fizičko lice’ u ovom slučaju odnosi se npr. na trgovce vlasnike radnji ili one izvan prodavnica, čija djelatnost nije, kao kod pravnih subjekata registrovana sudski, ali jeste rješenjima nadležnih općinskih ili gradskih organa.

Odredbom člana 2. novopredloženog akta inicirana je također izmjena člana 17. sadašnjeg Zakona o kontroli cijena, odnosno povećan početni iznos kazni za prekršaj pravnom licu ako ne utvrdi pravila ili ih se ne pridržava kod formiranja cijena te ako u određenom roku ne dostavi obavještenje o promjeni cijena i marži.

U Federaciji Bosne i Hercegovine, predložene su i dopune Zakona o radu, pa su također u najavljenom dnevnom redu sutrašnje sjednice Predstavničkog doma.

Izmjene u ovom slučaju predložene na način da poslodavci mogu ubuduće zaključivati ugovore o radu sa studentima za privremene i povremene poslove u punom ili nepunom radnom vremenu. Isključivo bi to bili poslovi bez većeg rizika, sezonski i pomoćni, za koje se s poslodavcem ugovara rad na određeno vrijeme. Jedan student može biti angažiran najviše dva puta u jednoj kalendarskoj godini na period ne duži ukupno od 180 dana, predviđeno je novopredloženim zakonom. Angažirani student može biti redovni ili vanredni, ne mlađi od 18 ni stariji od 26 godina. U toku rada, imao bi odmor pod istim uvjetima kao i osobe u radnom odnosu te druga prava u skladu s propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Puni službeni naziv ovog akta je Prijedlog zakona o dopunama Zakona o radu Federacije Bosne i Hercegovine.

Današnja sjednica Predstavničkog doma, u čijem su predloženom dnevnom redu i informacija o stanju sigurnosti u FBiH, ali i brojni dugi akti, treba da počne u 11 sati, kako je oficijelno najavljeno iz Parlamenta.

FENA